Praktyki studenckie realizowane są zgodnie z procedurą PWB - 4 Odbycie i zaliczenie praktyk 

Praktyka z geodezji, zgodnie z programem kształcenia, jest organizowana dla studentów I roku (drugi semestr) studiów stacjonarnych i niestacjonarnych pierwszego stopnia na kierunku Budownictwo oraz studiów stacjonarnych i niestacjonarnych pierwszego stopnia na kierunku Budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM.

Praktyka jest realizowana zgodnie z instrukcją I1-PWB-4 Odbycie i zaliczenie praktyki z geodezji

Praktykę zawodową, zgodnie z programem kształcenia, odbywają studenci II roku (czwarty semestr) studiów stacjonarnych i niestacjonarnych pierwszego stopnia na kierunku Budownictwo oraz III roku (szósty semestr) studiów stacjonarnych i niestacjonarnych pierwszego stopnia na kierunku Budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM. Praktyka jest związana tematycznie z kierunkiem studiów.

Realizacja praktyki odbywa się zgodnie z instrukcją I2-PWB-4 Odbycie i zaliczenie praktyki zawodowej

Praktyka rozpoczyna się w pierwszy poniedziałek lipca danego roku akademickiego i trwa przez 4 tygodnie robocze (od poniedziałku do piątku). W uzasadnionych przypadkach możliwa jest zmiana terminu odbycia praktyki za zgodą Kierownika dydaktycznego. Student zobowiązany jest do złożenia podania o zmianę terminu odbycia praktyki zawodowej (Wzór znajduje się poniżej w pliku - Podanie o zmianę terminu odbycia praktyki zawodowej) na początku semestru letniego. Proponowany inny termin praktyki nie może kolidować z planowanymi terminami innych zajęć ani z terminami sesji egzaminacyjnej.

Każdy student w ramach realizacji praktyki zawodowej proszony jest o zapisanie się na platformie e-learningowej Politechniki Częstochowskiej na kurs PRAKTYKA ZAWODOWA założony specjalnie w celu ułatwienia studentom przygotowania się do praktyki, jej odbycia oraz uzyskania zaliczenia.

Organizacja przygotowania, odbycia i zaliczenia praktyki: 

KROK 1: Spotkanie informacyjne dotyczące praktyki zawodowej

Na początku semestru letniego Pełnomocnik Dziekana ds. praktyk organizuje dla studentów spotkanie informacyjne. Termin spotkania jest ustalany w porozumieniu ze starostą roku. W trakcie spotkania Pełnomocnik przedstawia ogólne informacje dotyczące praktyki zawodowej oraz szczegółowo procedurę związaną z przygotowaniem się do odbycia praktyki, dokumentację, którą należy skompletować, a także sposób jej sporządzenia.

KROK 2: Skompletowanie dokumentów

Dokumenty, które należy skompletować to: zaświadczenie o przyjęciu na praktykę zawodową i program praktyki (wypełnione i podpisane przez zakład pracy w jednym oryginalnym egzemplarzu), ubezpieczenie (polisa) od następstw nieszczęśliwych wypadków (oryginał i dwie kopie) oraz oświadczenie o zawarciu ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (w dwóch oryginalnych egzemplarzach).

Kolejność postępowania:

1. Student samodzielnie nawiązuje kontakt z zakładem pracy, w którym chce odbyć praktykę zawodową, przedstawia cele praktyki zawodowej oraz niezbędne informacje dotyczące odbycia i zaliczenia praktyki, w tym zapoznaje przedstawiciela zakładu pracy z porozumieniem w sprawie organizacji praktyk zawodowych studentów szkół wyższych, które zakład pracy będzie zobowiązany zawrzeć z Politechniką Częstochowską, żeby student mógł uzyskać zaliczenie z praktyki. Przy poszukiwaniu miejsca odbycia praktyki student może skorzystać z zakładki Współpraca z przemysłem https://wb.pcz.pl/wspolpraca/wspolpraca-z-przemyslem, a także z pomocy Pełnomocnika Dziekana ds. praktyk, Wydziałowego Opiekuna praktyki, Kierownika dydaktycznego lub Kierownika ds. rozwoju.

2. Po uzyskaniu zgody na odbywanie praktyki zawodowej w danym zakładzie pracy student przedkłada odpowiedniej osobie (dyrektorowi, prezesowi, kierownikowi lub innej upoważnionej osobie) zaświadczenie o przyjęciu na praktykę zawodową i program praktyki wraz z instrukcją ich wypełnienia. Program praktyki zaproponowany przez zakład pracy musi być zaakceptowany przez Wydziałowego Opiekuna praktyki.

3. Na okres odbywania praktyki student wykupuje samodzielnie ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz składa oświadczenie o jego posiadaniu. Oświadczenie o posiadaniu ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków należy przygotować w dwóch egzemplarzach (jeden egzemplarz dla Dziekanatu drugi egzemplarz dla Wydziałowego Opiekuna Praktyki). Należy również przygotować dwa egzemplarze ksero dokumentu potwierdzającego zawarcie ubezpieczenia - polisy (jeden egzemplarz dla Dziekanatu drugi egzemplarz dla Wydziałowego Opiekuna Praktyki). Z oryginałem i dwoma kopiami polisy oraz jednym egzemplarzem oświadczenia należy udać się do Dziekanatu. Student przekazuje do Dziekanatu oświadczenie i dwie kopie polisy oraz okazuje pracownikowi Dziekanatu oryginał polisy. Oryginał polisy jest własnością studenta. Pracownik Dziekanatu przekazuje studentowi jedną kopię poświadczonego dokumentu potwierdzającego posiadanie przez studenta ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków na okres odbywania praktyki zawodowej.

4. Dokumenty: zaświadczenie o przyjęciu na praktykę zawodową i program praktyki, egzemplarz oświadczenia o posiadaniu ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz poświadczoną przez Dziekanat kopię dokumentu potwierdzającego posiadanie przez studenta ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków na okres odbywania praktyki zawodowej (polisy), powinny być skompletowane i dostarczone do dr inż. Anny Lis lub dr inż. Zbigniewa Respondka (Budownictwo)/dr inż. Mariusza Kosinia (BIM) najpóźniej do 30 kwietnia bieżącego roku akademickiego.

5. Na podstawie zaświadczenia o przyjęciu na praktykę oraz po weryfikacji zawartych w nim informacji Wydziałowi opiekunowie praktyki sporządzają, indywidualne dla każdego studenta, "Porozumienia w sprawie organizacji praktyk zawodowych" w dwóch egzemplarzach i przekazują je, wraz z kopiami dokumentów potwierdzającymi zawarcie ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków na okres praktyki zawodowej, do podpisu do Prorektora ds. Nauczania. Po podpisaniu przez Prorektora ds. Nauczania obydwa egzemplarze Porozumienia wraz z pismem przewodnim i celami praktyki zostają wysłane listem poleconym do zakładu pracy. Zakład pracy po podpisaniu Porozumienia odsyła listem poleconym jeden egzemplarz na adres Wydziału. Jeśli zakład pracy nie odeśle jednego egzemplarza Porozumienia do wyznaczonego czasu rozpoczęcia praktyki, student nie będzie mógł odbyć praktyki w tym zakładzie i uzyskać zaliczenia z przedmiotu.

KROK 3: Szkolenie BHP

Przed rozpoczęciem praktyki należy zaliczyć test z BHP znajdujący się na stronie kursu Praktyka zawodowa. Przed przystąpieniem do zaliczenia testu należy pobrać pliki zamieszczone na stronie kursu oraz zapoznać się z zawartym w nich materiałem.

KROK 4: Spotkanie informacyjne dotyczące odbycia i zaliczenia praktyki zawodowej

W czerwcu Pełnomocnik Dziekana ds. praktyk organizuje dodatkowe spotkanie informacyjne. Termin spotkania jest ustalany w porozumieniu ze starostą roku. W trakcie spotkania Pełnomocnik Dziekana ds. praktyk przedstawia szczegółowe informacje nt. odbycia i zaliczenia praktyki.

KROK 5: Odbycie praktyki

Studenci odbywają praktykę zgodnie z ustaleniami zawartymi w Porozumieniu w sprawie organizacji praktyk zawodowych oraz zgodnie z ustalonym programem praktyki. Przed rozpoczęciem praktyki przez studenta zakład pracy jest zobowiązany do przeprowadzenia szkolenia BHP związanego z odbyciem praktyki zawodowej, co musi być potwierdzone odpowiednim wpisem do Dziennika praktyki zawodowej. W trakcie odbywania przez studenta praktyki zawodowej Wydziałowi Opiekunowie praktyki kontrolują Zakłady pracy, pod kątem prawidłowości przebiegu praktyki. Kontrola praktyki zostanie przeprowadzona telefonicznie (na numer podany w zaświadczeniu o przyjęciu na praktykę) w formie wywiadu z Zakładowym Kierownikiem praktyki danego studenta. O zmianie Zakładowego Kierownika praktyki należy bezzwłocznie poinformować Wydziałowego Opiekuna praktyki.

Podstawowym dokumentem potwierdzającym odbycie praktyki jest Dziennik praktyki, który powinien być sukcesywnie wypełniany przez studenta, a wykonywane czynności potwierdzane przez Zakładowego Kierownika Praktyki. Preferowany jest przyjęty powszechnie czas pracy. Czynności wykazane w dzienniku praktyki muszą zgadzać się z programem praktyki wskazanym przez zakład pracy (może być więcej, ale czynności zamieszczone w programie praktyki muszą być obowiązkowo lub ewentualnie powinno być zawarte wyjaśnienie, dlaczego dana pozycja z programu praktyki nie została zrealizowana). Po zakończeniu praktyki student jest zobowiązany dokładnie przejrzeć Dziennik praktyki zawodowej, uzupełnić brakujące wpisy, podpisy i pieczątki oraz sprawdzić zgodność danych z Porozumieniem w sprawie organizacji praktyk zawodowych i Programem praktyki. Drugim dokumentem potwierdzającym odbycie praktyki jest Sprawozdanie z przebiegu praktyki (dodatkowy dokument zawierający opis wykonywanych zadań, dokumentację fotograficzną, wygenerowane pliki z obliczeń komputerowych, rysunki architektoniczno-budowlane, rysunki konstrukcyjne, opis techniczny do projektu, wykonany kosztorys, przedmiar robót itp.).

W PRZYPADKU:

   1. odwołania studenta z praktyki przez zakład pracy z powodu naruszania przez niego dyscypliny pracy lub niesubordynacji w realizacji poleconych zadań;

   2. odwołania studenta z praktyki przez zakład pracy z powodu np. ograniczenia zatrudnienia, zmiany trybu pracy (praca zdalna), zamknięcia zakładu pracy lub zawieszenia prowadzenia działalności i uzyskania zaliczenia przez studenta tylko odbytej części praktyki (niepełnych 20. dni roboczych w terminie wskazanym w porozumieniu) na podstawie wypełnionego odpowiednio (na odbyte dni praktyki) dziennika praktyki i sprawozdania;

   3. niemożności odbycia pełnych 20. dni roboczych w terminie wskazanym w porozumieniu z powodów osobistych (zwolnienie lekarskie lub inne);

konieczne będzie uzyskanie zgody Kierownika dydaktycznego na odbycie całości lub brakującej części praktyki w innym terminie, podpisanie nowego porozumienia pomiędzy nowym lub tym, w którym student odbył już część praktyki, zakładem pracy oraz ubezpieczenie się od następstw nieszczęśliwych wypadków i przygotowanie nowego oświadczenia o posiadaniu takiego ubezpieczenia na nowy okres, w którym student będzie odbywał lub dokończy odbywanie praktyki.

KROK 6: Zaliczenie praktyki

Dziennik praktyki zawodowej oraz sprawozdanie z praktyki student składa do Wydziałowego Opiekuna swojej grupy na początku jesiennej sesji egzaminacyjnej w ustalonych terminach (podanych na stronie kursu Praktyka zawodowa). Ocena z praktyki, wystawiana jest przez Wydziałowych Opiekunów poszczególnych grup studentów odbywających praktykę zawodową, indywidualnie każdemu studentowi, na podstawie kryteriów przedstawionych w Karcie opisu przedmiotu Praktyka zawodowa, po przeprowadzeniu sprawdzenia kompletności złożonego dziennika praktyki i zawartości sprawozdania, w trakcie jesiennej sesji egzaminacyjnej. Ocena z praktyki zostanie wpisana do systemu USOS nie później niż do końca sesji. W celu przepisania pozytywnej oceny cząstkowej oraz oceny końcowej z praktyki, student składa wniosek o przepisanie oceny z przedmiotu do Kierownika Dydaktycznego.

UWAGA: Na stronie kursu PRAKTYKA ZAWODOWA znajdują się szczegółowe informacje dotyczące przygotowania się do odbycia praktyki zawodowej oraz jej odbycia i zaliczenia, a także wersje edytowalne wszystkich niezbędnych dokumentów oraz instrukcje ich wypełnienia. Dokumenty do wypełnienia proszę pobierać WYŁĄCZNIE ZE STRONY KURSU.

Pliki do pobrania

Praktyka z geotechniki, zgodnie z programem kształcenia, jest organizowana dla studentów III roku (szósty semestr) studiów stacjonarnych i niestacjonarnych pierwszego stopnia na kierunku Budownictwo oraz II roku (czwarty semestr) studiów stacjonarnych i niestacjonarnych pierwszego stopnia na kierunku Budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM.

Praktyka jest realizowana zgodnie z instrukcją I3-PWB-4 Odbycie i zaliczenie praktyki z geotechniki

Copyright © Politechnika Częstochowska. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Zdjęcie przedstawia logo Uczelni dostępnej. Logo przedstawia uścisk dłoni dwóch osoób.Politechnika Częstochowska uczelnią dostępną.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Logo Fundusze EuropejskieFlaga PolskiLogo Narodowego Centrum Badań i RozwojuFlage Unii Europejskiej

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Więcej o plikach cookies i o ochronie Twojej prywatności przeczytasz w Informacje o cookies.

Zapisano