W dniu 23 maja 2023 roku odbyło się II posiedzenie Społecznej Rady Wydziału Budownictwa w kadencji 2020-2024. Po powitaniu uczestników posiedzenia Dziekan Wydziału Budownictwa dr hab. inż. Maciej Major, prof. PCz przedstawił Zebranym strategię rozwoju dyscypliny naukowej Inżynieria lądowa, geodezja i transport na  Politechnice Częstochowskiej.

W sierpniu 2022 r. Komisja Ewaluacji Nauki powołana przez Ministra Edukacji i Nauki zakończyła proces oceny jednostek naukowych. Dyscyplina Inżynieria lądowa, geodezja i transport na Politechnice Częstochowskiej uzyskała kategorię B, w związku z czym została zaktualizowana strategia rozwoju Wydziału Budownictwa, której celem jest zintensyfikowanie badań naukowych i pozyskanie w następnej ewaluacji kategorii B+. Działalność pracowników powinna być skoncentrowana w trzech obszarach, tj. publikacyjnej (artykuły, patenty, wzory użytkowe), realizacji projektów i badań zleconych oraz wpływie działalności naukowej na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki. Ponadto Dziekan poinformował Członków SRW, że polityka inwestycyjna Uczelni znacząco pomaga Wydziałowi w rozbudowie zaplecza aparaturowego,   zarówno w działalności badawczej jak i dydaktycznej i podziękował władzom Uczelni za wsparcie.

Następnie Kierownik dydaktyczny dr inż. Jacek Halbiniak poinformował zgromadzonych członków Rady o uzyskanych przez Wydział Budownictwa prawach do prowadzenia kierunku Budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM na II stopniu studiów stacjonarnych i niestacjonarnych, oraz o tym, że w roku 2022 kierunek Budownictwo na I i II stopniu studiów poddany był akredytacji i uzyskał ocenę pozytywną.  Studenci kierunku Budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM w roku 2022 zajęli 1 miejsce w 6 edycji ogólnopolskiego konkursu „Power Tower - Tradycja i nowoczesność”.

Po tej wypowiedzi prowadzący posiedzenie Dziekan poinformował, że istotną dla Wydziału kwestią jest uruchomienie nowego kierunku, który będzie pozwalał na realizację procesów budowlanych w sposób autonomiczny. Ze  względu  na  trudności z pozyskaniem pracowników w branży budowlanej i jednocześnie rosnące zapotrzebowanie dotyczące budownictwa kubaturowego i niekubaturowego, po uwzględnieniu głosów środowiska zewnętrznego, Wydział postanowił podjąć działania zmierzające do utworzenia takiego właśnie interdyscyplinarnego kierunku studiów wraz z Wydziałem Inżynierii Mechanicznej i Informatyki i we współpracy z Wydziałem Elektrycznym. Po przedstawieniu założeń dla nowego kierunku Dziekan poprosił o zabranie głosu członków Rady, którzy bardzo pozytywnie poparli te zamierzenia Władz Wydziału. W dyskusji padły m.in. stwierdzenia,  że pomysł nowego kierunku jest kompatybilny z tym, czego przemysł potrzebuje. Zarówno profil przyszłego absolwenta jak i  wspomniany kierunek tj. nowoczesność, innowacyjność, podążanie za społecznymi aspektami, to obszary, w których przemysł  musi i będzie musiał się zmieniać, a zmiany następują bardzo szybko i trzeba za nimi nadążyć.

W kolejnym punkcie posiedzenia Kierownik ds. rozwoju dr inż. Aleksandra Repelewicz przedstawiła aktualne kierunki współpracy Wydziału Budownictwa z otoczeniem społeczno ‑ gospodarczym. W ubiegłym roku w ramach programu Akademicka Częstochowa Wydział otrzymał dotację na 12 komputerów stacjonarnych na realizację zadania pt. ”Utworzenie nowoczesnego Laboratorium Grafiki Komputerowej dla studentów pierwszego w Polsce kierunku Budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM. Ponadto w ramach Zintegrowanego Programu Rozwoju Politechniki Częstochowskiej, zakupiono stanowisko dla osoby z niepełnosprawnością, oznakowano szlaki komunikacyjne dla osób z niepełnosprawnościami, zakupiono tyflomapy, które znajdują się na każdej kondygnacji budynku Wydziału. W ubiegłym roku Wydział podpisał 4 porozumienia o współpracy z firmami. Jest współorganizatorem XXIII Forum Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Inteligentne zielone miasto”, wspólnie z Wydziałem Zarządzania oraz z Zarządem Gospodarki Mieszkaniowej „TBS” w Częstochowie. Podejmowana jest również współpraca z firmami, które nie tylko wygłaszają wykłady dla naszych Studentów, ale również organizują bardzo interesujące szkolenia, ważne dla ich przyszłej samodzielnej pracy. Odbywają się także wizyty Studentów na budowach i w zakładach produkcyjnych z branży budowlanej. Wydział zawiera także umowy międzynarodowe o współpracy naukowej i ten obszar jest pod naszym wzmożonym działaniem.

Na koniec posiedzenia Dziekan dr hab. inż. Maciej Major prof. PCz podziękował wszystkim członkom za przybycie oraz wszystkie wypowiedzi. Stwierdził, że Społeczna Rada jest dla Wydziału niezwykle cenna i porusza istotne zagadnienia, pozwalające spojrzeć na szereg spraw od strony pracodawcy i przedsiębiorcy, a tym samym wskazać właściwe kierunki modyfikacji procesu kształcenia oraz rozwoju Wydziału.

Dnia 7 października 2021 roku odbyło się I posiedzenie Społecznej Rady Wydziału Budownictwa w kadencji 2020-2024.

Na wstępie posiedzenia Pan Dziekan Wydziału Budownictwa prof. Maciej Major przywitał przybyłych członków Społecznej Rady Wydziału Budownictwa, zgodnie z załączoną listą obecności i poprosił o przyjęcie porządku obrad, do którego nie wniesiono uwag.

Następnie Kierownik dyscypliny naukowej Inżynieria lądowa i transport prof. Małgorzata Ulewicz przedstawiła prezentację dotyczącą pracy badawczej realizowanej w ramach dyscypliny „Rozwój i utrzymanie potencjału naukowo - badawczego dyscypliny inżynieria lądowa i transport”, w ramach której realizowanych jest siedem zadań badawczych. Efektem pracy naukowej pracowników są publikacje naukowe obco- i polskojęzyczne, których liczba za okres przyszłej ewaluacji, tj. 2017-2021 wynosi ponad 900. Przedstawiła następnie pozostałe osiągnięcia naukowe Pracowników Wydziału Budownictwa, patenty, liczne nagrody i medale na międzynarodowych wystawach.

Następnie,  Kierownik dydaktyczny dr inż. Jacek Halbiniak omówił prowadzone kierunki studiów na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych I i II stopnia, tj. Budownictwo i Budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM oraz ich zakresy (Konstrukcje Budowlane i Inżynierskie; Technologia, Organizacja i Zarządzanie w Budownictwie; Architektura w Budownictwie; Budowa i Utrzymanie Dróg). Powiedział, że na przyszły rok zaplanowano uruchomienie studiów interdyscyplinarnych I stopnia prowadzonych w trybie stacjonarnym, które są współtworzone z Wydziałem Infrastruktury i Środowiska, o nazwie Architektura krajobrazu. Na przyszły rok planowane jest również utworzenie studiów podyplomowych o nazwie Inżyniera transportu. Byłyby to drugie studia podyplomowe prowadzone na Wydziale obok Eksploatacji i modernizacji budynków mieszkalnych z elementami BIM.

Trzecią prezentację przedstawiła Kierownik ds. rozwoju dr inż. Aleksandra Repelewicz dotyczyła ona Jubileuszu 45 – lecia Wydziału oraz współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym.

Po prezentacjach Dziekan Wydziału poinformował, że zbliża się ewaluacja, czyli ocena działalności naukowej dyscypliny Inżynieria lądowa i transport. Szczegółowo ten punkt zaprezentowała już Pani kierownik dyscypliny naukowej podczas prezentacji. W przyszłym roku Wydział będzie miał również akredytację, gdzie oceniany będzie kierunek Budownictwo. W tym roku na II stopniu kierunku Budownictwo prowadzone będą studia w zakresie Budowy i utrzymania dróg, co jest wyjściem naprzeciw zwłaszcza przedsiębiorcom lokalnym, którzy zyskują możliwość zatrudnienia pracowników z odpowiednimi kompetencjami. Prowadzone są również studia w zakresie Konstrukcji Budowlanych i Inżynierskich – ukierunkowujące projektantów i Technologia, Organizacja i Zarządzanie w Budownictwie – kierowane do przyszłych kierowników budów.

Pan Dziekan powiedział, że poprzednie punkty posiedzenia służyły wprowadzeniu i nakreśleniu działalności Wydziału Budownictwa w najważniejszych obszarach, tj. nauka, dydaktyka i rozwój, a następnie poprosił członków Rady, aby podzieli się swoimi spostrzeżeniami, ukierunkowaniami, wskazaniami, a także potrzebami.

Członkowie Rady uznali, że wzrost liczby studentów jest najlepszym dowodem na to, że działania Wydziału są trafne. Jednostka jako pierwsza w Polsce wprowadziła kierunek oparty na technologii BIM, co jest przyszłością w budownictwie. Rozszerzenie oferty studiów podyplomowych jest doskonałym uzupełnieniem studiów i możliwością poszerzenia swoich kompetencji. Na co dzień widać zainteresowanie młodzieży budownictwem.

Pan Dziekan powiedział, że ocena działań Wydziału jest możliwa również poprzez pryzmat oceny pracowników, będących naszymi absolwentami, a następnie poprosił o wypowiedzi w tym zakresie.

Członkowie Rady stwierdzili, że zapotrzebowanie rynku na absolwentów kierunku Budownictwo oraz kierunku Budownictwa z wykorzystaniem technologii BIM jest ogromne i cały czas borykają się z niedoborem pracowników. Przedsiębiorcy zatrudniają pracowników będących po studiach na Wydziale Budownictwa i wielu z nich, na chwilę obecną, jest już pracownikami doświadczonymi, którzy bardzo dobrze potrafią zarządzać firmą, prowadzą prace na terenie całego kraju, również prace specjalistyczne i potrafili po studiach wdrożyć się w te obszary. Wielu kieruje pracami na bardzo wysokim poziomie. Warto pielęgnować współpracę z Wydziałem Budownictwa, żeby ukierunkowywać sobie przyszłą kadrę. Niezwykle ważnym elementem są starania zatrzymania absolwentów na częstochowskim rynku pracy. Na ten temat odbyła się ożywiona dyskusja. Przedstawiciele Firm zgłaszali szereg pomysłów dotyczących tego zagadnienia

Wielokrotnie podkreślano, że BIM jest przyszłością i działania Władz Wydziału, aby taki kierunek utworzyć było strzałem w dziesiątkę. Wszystkie większe inwestycje powinny być robione w BIMie. Bardzo dobrym kierunkiem jest również deklaracja utworzenia kursów z zagadnień związanych z BIM.

Zaproponowano również, aby zwiększyć promień działań promocyjnych i zachęcać osoby z dalszych miejscowości do studiowania na Wydziale Budownictwa Politechniki Częstochowskiej.

Pan Dziekan poprosił Społeczną Rady o głosowanie w sprawie realizowanych kierunków związanych z działalnością naukową, dydaktyczną i rozwojową. Członkowie Rady jednogłośnie poparli działalności Wydziału na w/w płaszczyznach.

 

W pierwszym kwartale 2021, ze względu na okres pandemii, zorganizowano korespondencyjne opiniowanie uruchomienia studiów drugiego stopnia na kierunku Budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM. Do wszystkich członków Społecznej Rady Wydziału wysłano pismo z prośbą o zaopiniowanie programu studiów i efektów kształcenia na planowanym kierunku.

Większość Członków SRW odpowiedziała na prośbę i wszystkie otrzymane listownie odpowiedzi jednogłośnie akceptowały program studiów i efekty kształcenia dla studiów drugiego stopnia na kierunku Budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM.

W dniu 3 grudnia 2018 roku odbyło się II Posiedzenie Społecznej Rady Wydziału Budownictwa w kadencji 2016-2020. 

Na wstępie posiedzenia Pan Dziekan Wydziału Budownictwa dr hab. inż. Maciej Major, prof. PCz przywitał przybyłych członków Społecznej Rady Wydziału Budownictwa i poinformował, że decyzją Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dn. 30.01.2018 r. Wydział Budownictwa Politechniki Częstochowskiej otrzymał uprawnienia do prowadzenia studiów pierwszego stopnia o profilu ogólnoakademickim na kierunku „Budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM”. Wydział Budownictwa jako pierwszy i jedyny w Polsce prowadzi od października 2018 r. tok studiów, który wychodzi naprzeciw oczekiwaniom nowoczesnego budownictwa, wprowadzając możliwość jednoczesnej pracy na jednym wirtualnym modelu wszystkim specjalistom uczestniczącym w projektowaniu obiektu budowlanego, co bez wątpienia stanowi jeden z największych sukcesów Władz Dziekańskich w kadencji 2016 ‑ 2020.  

Następnie Dziekan poinformował Zebranych, że Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dn. 20.09.2018 r. wprowadza nowy podział dziedzin i dyscyplin naukowych. Od 01.10.2018 r.  nie ma dziedziny nauk technicznych i dyscypliny budownictwo, tylko dziedzina nauk inżynieryjno – technicznych i dyscyplina inżynieria lądowa i transport. Na Politechnice Częstochowskiej prowadzenie badań w dyscyplinie inżynieria lądowa i transport zadeklarowało 55 badaczy, tj. 53 pracowników Wydziału Budownictwa i 2 pracowników Wydziału Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów. Obecnym zadaniem Wydziału jest dążenie do uzyskania w kolejnej ewaluacji w roku 2021 oceny kategorii naukowej B+. Członkowie Społecznej Rady Wydziału Budownictwa zaoferowali współpracę związaną z organizacją praktyk dla studentów, promowaniu studiów związanych z technologią BIM, częściową dopłatą przez Śląską Izbę Budownictwa dla jej członków, w sytuacji kiedy będą chcieli dokształcić się z BIM-u, a nawet przygotowanie przez przedsiębiorców fundacji stypendialnej dofinansowującej studia dla przyszłych bądź obecnych pracowników, jeśli zadeklarują chęć współpracy z danych przedsiębiorstwem przez okres kilku lat.

W pierwszej połowie 2019 roku zostanie również zorganizowana IV edycja konkursu „Młody Mistrz Budownictwa” oraz II edycja konkursu „Zaprojektuj elewację”.

Na zakończenie Pan Dziekan podsumował dyskusję, dziękując zebranym za zaangażowanie, wsparcie i chęć dalszego rozwoju współpracy.

W dniu 12 grudnia 2017 r. odbyło się IV posiedzenie Społecznej Rady Wydziału Budownictwa Politechniki Częstochowskiej. Spotkanie poprowadził Pan Dziekan Wydziału Budownictwa - prof. nzw. dr hab. inż. Maciej Major, który po przywitaniu gości podsumował osiągnięcia Władz Dziekańskich za rok akademicki 2016/2017 oraz poinformował zebranych o otrzymaniu pozytywnej aprobaty Polskiej Komisji Akredytacyjnej dla programu nauczania opracowanego  dla uruchomianego nowego kierunku studiów - Budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM. Następnie Członkowie Społecznej Rady, biorąc pod uwagę plany WB związane z uruchomieniem trzeciego kierunku studiów, dyskutowali nad dostosowaniem profilu kształcenia studentów do potrzeb obecnego rynku pracy. Przedsiębiorcy podkreślali, że zdobyta wiedza i umiejętności oraz posiadanie odpowiednich uprawnień pozwoli absolwentom nowo planowanego kierunku „Konstrukcje aluminiowe i kompozytowe w budownictwie” odnaleźć się na coraz to bardziej wymagającym rynku pracy. Członkowie Społecznej Rady zaproponowali wsparcie przy określeniu programu kształcenia oraz zaoferowali współpracę związaną z organizacją praktyk dla studentów.

W dniu 29 czerwca 2016r. na Wydziale Budownictwa Politechniki Częstochowskiej odbyło się III Posiedzenie Społecznej Rady Wydziału.

Spotkanie poprowadził Dziekan wydziału Budownictwa prof. nzw. dr hab. inż. Lucjan Kurzak, który po przywitaniu gości przedstawił członkom Rady nowe władze na kadencję 2016-2020. Głównym tematem dyskusji było dostosowanie profilu kształcenia do potrzeb obecnego rynku pracy. Przedsiębiorcy podkreślali jak ważna z punktu widzenia pracodawców jest kwestia wiedzy praktycznej, na którą należy położyć w obecnej chwili szczególny nacisk. Pozwoli to zmaksymalizować szansę odpowiedniego wejścia na rynek pracy przyszłym absolwentom Wydziału Budownictwa.

Pan Prodziekan Maciej Major podkreślił szczególną rolę Społecznej Rady Wydziału, której celem jest m.in.: wymiana informacji dotyczących oczekiwań pracodawców wobec absolwentów WB, umożliwienie studentom WB odbywania praktyk oraz staży,  a także wspieranie i realizacja rozwiązań innowacyjnych w przemyśle. Na zakończenie Pan Dziekan Lucjan Kurzak przedstawił projekt z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 obejmujący remont WB, który otrzymał aprobatę członków Społecznej Rady Wydziału Budownictwa.

W dniu 14 października 2013 roku członkowie Społecznej Rady Wydziału Budownictwa uczestniczyli na Wydziale Budownictwa Politechniki Częstochowskiej w inauguracji roku akademickiego 2013/2014 i uroczystym wręczeniu dyplomów ukończenia studiów absolwentom Wydziału Budownictwa. W uroczystości wzięli również udział zaproszeni goście: Prezydent Miasta Częstochowy Krzysztof Matyaszczyk, Prezydent Śląskiej Izby Budownictwa Tadeusz Wnuk, Prorektor ds. Nauki prof. Zygmunt Nitkiewicz, Prorektor ds. Nauczania prof. Andrzej Rusek, pracownicy, absolwenci i studenci I roku Wydziału Budownictwa.

Na wstępie uroczystości Dziekan Wydziału Budownictwa prof. nzw. dr hab. inż. Lucjan Kurzak wygłosił przemówienie okolicznościowe. Powiedział między innymi, że Wydział Budownictwa ukończyło do tej pory 4552 absolwentów, którzy zasilili szeregi budowniczych kraju i regionu. Ich osiągnięcia i sukcesy widoczne są w wielu miejscach i szczeblach życia gospodarczego oraz społecznego. Wielu z nich zajmuje prestiżowe stanowiska w gospodarce Polski, oraz poza jej granicami. Przedstawił także osiągnięcia dydaktyczno-naukowe pracowników Wydziału za miniony rok akademicki.

Następnie zabrali głos między innymi: Prezydent Miasta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, Prezydent Śląskiej Izby Budownictwa Tadeusz Wnuk, Prorektor ds. Nauki Prof. Zygmunt Nitkiewicz.

W dniu uroczystej inauguracji roku akademickiego rozszerzono skład Rady m.in. o osobę Prezydenta Miasta Częstochowy Pana mgr inż. Krzysztofa Matyjaszczyka, absolwenta Wydziału Budownictwa oraz Prezydenta Śląskiej Izby Budownictwa Pana mgr Tadeusza Wnuka. Pan Rektor prof. Zygmunt Nitkiewicz wraz z Dziekanem Wydziału wręczyli akty powołania nowym członkom Społecznej Rady Wydziału Budownictwa i tym, którzy z różnych przyczyn nie mogli uczestniczyć w jej inauguracyjnym posiedzeniu w dniu 5 lipca bieżącego roku.

Mgr inż. arch. Henryk Katowicz-Kowalewski wygłosił wykład inauguracyjny nt. " Zielona architektura - szary świat".

Na zakończenie uroczystości Dziekan podziękował wszystkim za przybycie i zgodnie z tradycją Wydziału Budownictwa wykonano pamiątkową fotografię, na której zostali uwiecznieni tegoroczni absolwenci, wykładowcy i władze wydziału oraz zaproszeni goście.

Wykorzystując obecność większości członków Społecznej Rady Wydziału Budownictwa na inauguracji roku akademickiego oraz uroczystego rozdania dyplomów absolwentom Wydziału, odbyło się II posiedzenie Rady. Ustalono podjęcie problemów przedstawionych w przemówieniach gości uczestniczących
w uroczystości oraz członków Rady.

W dniu 5 lipca 2013 roku na Wydziale Budownictwa Politechniki Częstochowskiej w sali Rady Wydziału odbyło się Inauguracyjne Posiedzenie Społecznej Rady Wydziału. W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni przez Dziekana Wydziału Budownictwa dr hab. inż. Lucjana Kurzaka, prof. PCz. przedstawiciele instytucji państwowych, samorządu, przedsiębiorców i organizacji społecznych.
Na Inauguracyjnym Posiedzeniu JM Rektor Politechniki Częstochowskiej prof. dr hab. Maria Nowicka-Skowron wręczyła akty powołania członkom Społecznej Rady Wydziału Budownictwa. Zgodnie z przyjętym Statutem przewodniczącym Rady został Dziekan Wydziału Budownictwa, a koordynatorem Rady dr inż. Marek Nita.
Jako pierwsza na posiedzeniu zabrała głos JM Rektor Politechniki Częstochowskiej, która zapoznała członków Rady z aktualnymi problemami szkolnictwa wyższego, kierunkami kształcenia, losami absolwentów oraz bieżącą sytuacją dydaktyczną i naukową uczelni.
Dziekan Wydziału Budownictwa przedstawił członkom Rady historię i misję Wydziału Budownictwa, strukturę organizacyjną, infrastrukturę - bazę dydaktyczną oraz osiągnięcia Wydziału. Powiedział, że zadaniem Wydziału Budownictwa jest kształcenie absolwentów, magistrów inżynierów budownictwa, którzy znajdą swe miejsce w gospodarce i będą cenionymi oraz poszukiwanymi fachowcami. Kształcenie wymaga ciągłego rozwoju, doskonalenia oraz poznawania nowych i aktualnych rozwiązań technicznych i organizacyjnych.

Program Inauguracyjnego Posiedzenia Społecznej Rady Wydziału Budownictwa Politechniki Częstochowskiej

1. Przywitanie uczestników I posiedzenia Społecznej Rady Wydziału przez Dziekana Wydziału Budownictwa.
2. Wystąpienie Rektora Politechniki Częstochowskiej.
3. Informacja o bieżącej działalnoci Wydziału wystąpienia Dziekana.
4. Wręczenie aktów powołania członkom Społecznej Rady Wydziału Budownictwa.
5. Przyjęcie Statutu Społecznej Rady Wydziału Budownictwa przez członków Rady.
6. Dyskusja na temat aktualnych problemów szkolnictwa wyższego, kształcenia oraz oczekiwania rynku pracy wystąpienia członków Rady i pracowników Wydziału.
7. Podsumowanie problemów, nakrelenie kierunków współpracy.

Copyright © Politechnika Częstochowska. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Zdjęcie przedstawia logo Uczelni dostępnej. Logo przedstawia uścisk dłoni dwóch osoób.Politechnika Częstochowska uczelnią dostępną.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Logo Fundusze EuropejskieFlaga PolskiLogo Narodowego Centrum Badań i RozwojuFlage Unii Europejskiej

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Więcej o plikach cookies i o ochronie Twojej prywatności przeczytasz w Informacje o cookies.

Zapisano